sty. Nie ma jednak nic złego w używaniu nazw lekarz dentysta i lekarz stomatolog naprzemiennie, ponieważ od czasu wejścia Polski do UE tytuły te zostały ujednolicone i teraz po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Wcześniej jednak lekarz stomatolog posiadał większy zakres specjalizacji, ponieważ zajmował się również działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem całej jamy ustnej. Słowo stomatolog pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta oraz logia, czyli nauka. Dentysta natomiast swoją nazwę wywodzi z łaciny, w której dens oznacza ząb. Przed dołączeniem do UE i ujednoliceniem tytułów, stomatolog zajmował się także leczeniem jamy ustnej, natomiast dentysta był specjalistą od leczenia typowo zębów. Obecnie jednak tytuł lekarza stomatologa od lekarza dentysty różni się rokiem ukończenia studiów.
Dentysta
Dziś praktycznie każdy korzysta z pomocy dentysty. Jednak niestety nie do końca wiadomo, gdzie można trafić na dobrego stomatologa. Najlepiej udać się do takiego, który jest z polecenia. Czasami też można się zdecydować na skorzystanie z pomocy jakiegoś, który oferuje usługi w ramach NFZ. Nie da się ukryć, iż dentysta to zawsze jeden z najczęściej odwiedzanych specjalistów - nawet w dobie kryzysu. Co zrobić jeśli bardzo boli nas ząb? Najlepiej od razu udaj się do specjalisty, który pomoże ci. Czasami wystarczy zwykłe borowanie zęba, niekiedy potrzebne będzie leczenie kanałowe, a innym razem niestety należałoby usunąć ząb. Wszystko zależy od tego w jakim stanie znajduje się bolący ząb. Możesz oczywiście również chodzić z bolącym zębem, jednak pamiętaj, iż to zawsze ma negatywne odbicie dla twojego organizmu. Zawsze stomatologia ma na celu pomaganie w leczeniu zębów, nie szkodzeniu. Niektórzy pacjenci niestety posiadają paniczny strach przed odbyciem nawet wizyty, na której jest planowane odbycie jedynie przeglądu. Kiedy przykładowo ząb się złamie, protetyka odegra tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ dzięki porcelanowej koronie lub licówce możliwym staje się odbudowanie korony zęba.
Usługi z zakresu protetyki stomatologicznej
Stomatologia jest jednym z działów medycyny, który dzieli się na różne specjalizacje, a jedną z nich jest protetyka stomatologiczna. Protetyka stomatologiczna jest działem, który jest poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzu oraz jamy ustnej po utracie zębów naturalnych lub ich masowym uszkodzeniu. Można wyróżnić wiele rodzajów protez, których zadaniem jest zastąpienie zębów naturalnych i przywrócenie odpowiednich warunków zgryzu. Same protezy można podzielić na stałe, których nie da się wyjąć z ust, oraz na ruchome, które można wyjmować. W skład usług protetycznych oferowanych przez gabinety stomatologiczne wchodzi także uzupełnianie uszkodzonego zęba, jak i odbudowa utraconych zębów. Gabinety stomatologiczne korzystają z różnych materiałów odbudowujących utracone lub uszkodzone zęby oraz przywracających właściwe funkcjonowanie zgryzu. Usługi protetyczne posiadają także cel estetyczny, który dla niektórych pacjentów jest równie ważny, z czego doskonale zdają sobie sprawę stomatologowie oferując estetyczne wykończenia protez.