ięknym uśmiechem, powinniśmy przestrzegać kilku złotych zasad. Codzienne szczotkowanie zębów to podstawa, o której nigdy nie możemy zapominać. Istotne jest, aby prawidłowo używać szczoteczki. Oznacza to mycie zębów ruchem okrężnym, a także używanie szczoteczki z miękkim włosiem. Gdy mamy wątpliwości, czy wybrana przez nas pasta do zębów jest odpowiednia, lekarz dentysta na pewno udzieli nam rady w tym zakresie. Odpowiednia profilakty w domu, pozwala nam zachować zdrowe zęby przez długi czas. Ważne jest jednak, aby zgłaszać się na kontrolne wizyty do stomatologa. Pozwala to na wczesne wykrycie zmian w zębach, a co za tym idzie, szybkie i bezbolesne ich wyleczenie. Bardzo długie zwlekanie z wizytą oraz zła higiena jamy ustnej może doprowadzić do sytuacji, w której endodoncja, czyli leczenie kanałowe uzębienia, będzie nie do uniknięcia. Jeśli więc przez długi czas nie odwiedzaliśmy gabinetu dentysy, powinniśmy zaplanować wizytę, jak najszybciej. Współczesna stomatologia umożliwa leczenie zębów pod znieczuleniem, dzięki czemu cały proces odbywa się bezboleśnie. Ponadto, mamy możliwość odbudowania zęba, poprzez zastosowanie odpowiednich koron. W przypadku konieczności usunięcia zęba, mamy możliwość zdecydowania się na wszczepienie implantu. Wszystkich tych zabiegów możemy jednak uniknąć, gdy w porę zgłosimy się do dentysty.
Przykładem jest zdejmowanie kamienia nazębnego polerowanie
Leczenie zębów nikomu nie kojarzy się dobrze. Powodem są uprzedzenia i stereotypy o tym, że borowanie może być bolesne i nieprzyjemne. Dzisiaj owe domysły straciły na wiarygodności, ponieważ stomatologia może być bezbolesna. Wystarczy tylko poprosić o znieczulenie nasiękowe lub przewodowe (zęby trzonowe dolne). W większości przypadków wystarczy jedna ampułka lidnokainy lub artykainy, by móc cieszyć się komfortowym przebywaniem na fotelu. Dentysta z pewnością zapyta o choroby ogólne oraz poprzednie doświadczenia ze znieczuleniem, dlatego warto sobie przypomnieć czy po poprzedniej wizycie wszystko było w porządku. Dzięki temu będzie można wybrać najbezpieczniejszy środek znieczulający. Oczywiście wiele zabiegów może odbyć się bez konieczności używania znieczulenia. Przykładem jest zdejmowanie kamienia nazębnego, polerowanie starych wypełnień, a nawet zakładanie nowych. Niestety niektóre powinny być wykonywane dopiero po zastosowaniu środka znieczulającego, m.in. leczenie kanałowe. Dzisiejsza endodoncja znacznie różni się od tej, z którą mieliśmy do czynienia jakieś dwadzieścia lat temu. Dzisiaj leczenie kanałowe powinno odbyć się na jednej wizycie, a użycie środka dewitalizującego miazgę znacznie ograniczone. Chodzi o to, by ząb wyleczyć możliwie jak najszybciej, a leczenie zachowało w dobrym stanie tkankę mieszaną znajdującą się w pobliżu wierzchołka korzenia. Niegdyś standardowo było to leczenie trwające kilka wizyt, a dziś trzonowca można czasami zrobić nawet podczas jednej. Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia lekarza dentysty, a także stopnia obliteracji kanałów.
Warto udać się z maluchem do
Zdrowy, piękny uśmiech poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie. Warto dbać o regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdyż pozwala to zapobiec poważniejszym schorzeniom, które wymagają kosztowniejszego leczenia.
Stomatologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu najnowsze technologie pozwalają całkowicie zniwelować ból podczas leczenia ubytków, wyrywania, wybielania lub wstawiania implantów.
Jedną z trudniejszych dziedzin jest z całą pewnością endodoncja. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się głównie leczeniem kanałowym, które jest dość skomplikowane i czasochłonne.
Zazwyczaj lekarz nie może ukończyć leczenia kanałowego w czasie jednej wizyty, dlatego jest ono dość kosztowne. Za leczenie należy zapłacić zwykle kilkaset złotych.
Warto pamiętać, że leczenie kanałowe nie zawsze przynosi zamierzony efekt i nie w każdej sytuacji można je wykonywać.
Dentysta powinien być dobrze znany już kilkuletnim dzieciom. Warto udać się z maluchem do gabinetu na wizytę kontrolną, w czasie której dowie się on jak wygląda profilaktyka zębów mlecznych i leczenie ubytków.
Specjaliści zwykle są przygotowani na małych pacjentów i po zakończonej wizycie wręczają im drobne upominki, na przykład pudełeczka na mleczne zęby, naklejki, breloki lub świecące szczoteczki do zębów. Nagroda to wspaniała zachęta dla dziecka, aby dbało o swoje zęby i regularnie je szczotkowało.
Większość poradni stomatologicznych w poczekalni posiada kącik zabaw dla najmłodszych, gdzie dzieci oczekujące na swoją kolej mogą się beztrosko bawić.