y pacjent wie, że należy porządnie umyć zęby, unikamy również jedzenia produktów, które wydzielają charakterystyczny zapach. Nie spożywamy więc cebuli, czosnku oraz, oczywiście, alkoholu. W przypadku zmiany gabinetu lekarskiego dobrze jest zabrać ze sobą naszą dokumentację medyczną. Bez problemu powinniśmy otrzymać ją z dawnej przychodni. W ten sposób dentysta będzie wiedział z czym się zmagamy, pozna co w naszej jamie ustnej zostało już zrobione oraz dowie się, co jest do zrobienia. W przeciwnym razie, stomatolog może zlecić zrobienie zdjęcia panoramicznego - a są to już dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że czasami zmuszeni jesteśmy odwołać wizytę. Dzieję się tak w przypadku, kiedy cierpimy na infekcję, mamy katar albo wyskoczyła nam opryszczka na wardze lub afta w jamie ustnej. Gabinet dentystyczny przesunie naszą wizytę na inny, dogodny dla nas termin, w tym czasie powinniśmy wyleczyć dolegliwość.
Lęk przed dentystą
Nie da się ukryć, że wielu ludzi - a w szczególności dzieci - nie lubi słyszeć terminu "dentysta". Wynika to z wielu powodów, najczęściej z niezbyt dobrych wspomnień z dzieciństwa, które blokują całe mnóstwo osób przed odwiedzeniem pana lub pani stomatolog. Istnieją różne sposoby, aby zmienić to niechętne podejście, nawet wśród dzieci. Może to nie być najłatwiejsze zadanie, ale nie jest też niewykonalne. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, lub poszukać opinii w internecie - tam z pewnością uda się znaleźć dobry gabinet dentystyczny oraz personel, który nie będzie budził w nikim nieprzyjemnych skojarzeń, lecz będzie otwarty, sympatyczny i wyleczy zęby dziecka (ale również i dorosłego, jeśli zajdzie taka potrzeba) bez zbędnego bólu, który zapisałby się w jego pamięci. Niestety, to właśnie przez złe doświadczenia tysiące osób obawiają się wizyty u dentysty w dorosłym życiu. Warto zatem mieć świadomość, że to bardziej problem na podłożu psychicznym, niż niechęć jako taka do specjalisty zajmującego się zdrowiem naszych zębów i że da się ją, przy odrobinie starań, u niemal każdego przezwyciężyć.
Jeździć na szkolenia i poznawać nowe
Nadszedł ten czas w roku, w którym wielu młodych ludzi staje przed wyborem kierunku studiów. Warto zdecydować się na przyszłościowy zwód, który będzie nie tylko przynosił satysfakcję z pracy, ale także będzie się wiązał z wysokimi zarobkami.
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są wciąż bardzo popularne w Polsce. Trzeba mieć bardzo dużo punktów, aby się na nie dostać. Warto jednak próbować. Wybierając ten zawód należy pamiętać, że stomatolog musi ciągle się dokształcać. Jeździć na szkolenia i poznawać nowe techniki i metody leczenia. Dentysta powinien mieć także wysokie zdolności manualne. Studia na tym kierunku trwają pięć lat. Ważna na nich jest nie tylko nauka teorii, ale także praktycznych umiejętności. Po ukończeniu studiów można założyć swój gabinet dentystyczny. Ważne jest, aby dentysta miał oprócz umiejętności i wiedzy, również wysokie kompetencje społeczne. Nawiązywanie pozytywnej relacji z klientami jest bardzo ważne i owocuje pozytywnymi opiniami. Właściciel gabinetu, dbając o jego renomę, zapewni sobie stałych klientów i nigdy nie będzie musiał martwić się brakiem pracy i zarobku.